fasliblog
فصلی بلاگ / علم و دانش / حمل و نقل /جابه جایی با سرعت 1200 کیلومتر در ساعت

جابه جایی با سرعت 1200 کیلومتر در ساعت

جابه جایی با سرعت 1200 کیلومتر در ساعت

هایپرلوپ (Hyperloop) نسل جدیدی از حمل و نقل پرسرعت است که ایلان ماسک، بنیان گذار و مغز متفکر شرکت های تسلا و اسپیس ایکس، با خریداری شرکت هایپرلوپ وان، در راس این طرح قرار گرفته است.حوادث

در این پروژه عظیم، مجموعه ای از کپسول ها درون لوله هایی قرار خواهند داشت که داخل آن ها کاملا خلا یافت می شود. در این حالت به جهت عدم هرگونه اصطکاک، می توان یک شی را تا سرعت 1220 کیلومتر بر ساعت به حرکت درآورد.

چهار سال پیش بود که مالک شرکتهای بزرگی همچون اسپیس ایکس و تسلا ایده خلاقانه هایپرلوپ یا همان حرکت با سرعت زیادی در دل تونلهای مخصوص لوله ای شکل را مطرح کرد. ایلان ماسک شرکتها و محققان زیادی از سراسر جهان را بر آن داشت تا بر روی آن کار کنند.

ایلان ماسک در تازه ترین اظهار نظر خود درخصوص این موضوع اعلام کرد که موافقت ضمنی دولت آمریکا را برای ساخت چنین پروژه ای در حد فاصل نیویورک تا واشنگتن کسب کرده و در عین حال تأیید کرده که این پروژه توسط شرکت Boring Company ساخته خواهد شد.

یکی از سخنگویان این شرکت هم اعلام کرد که Boring Company در نظر دارد تا تونلهای پروژه هایپرلوپ را با هدف جابجایی بسیار سریع و کم هزینه بسازد . قرار است در این تونلها سیستمهای حمل و نقل سرعت بالا نصب و راه اندازی شود.

بر اساس جزئیاتی که توسط این سخنگو منتشر شده، در اکثر این تونلها امکان حرکت با سرعت حدود 200 کیلومتر بر ساعت وجود دارد و در مسیرهای مستقیم طولانی نظیر نیویورک تا واشنگتن، شرایط برای حرکت با سرعت بیش از 950 کیلومتر بر ساعت هم فراهم می شود.

اکنون کارشناسان معتقدند که با در نظر گرفتن اختصاص میلیونها دلار بودجه، موافقت دولت آمریکا و حضور پرانرژی و انگیزه ایلان ماسک، پروژه ساخت هایپروپ عملی خواهد شد.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه