fasliblog
فصلی بلاگ / علم و دانش / آموزش /روش ساده پیوند زدن کاکتوس

روش ساده پیوند زدن کاکتوس

روش ساده پیوند زدن کاکتوس

روش ساده پیوند زدن کاکتوس

چگونه عمل پیوند زدن کاکتوس انجام می گیرد؟

برای اینکه چند گلدان زیبای کاکتوس داشته باشیم می توانیم کاکتوس ها را باهم پیوند بزنیم. با پیوند زدن می توان شکل های نو و هم کاکتوس های رنگی تولید کرد و کاکتوس های بیمار را درمان نمود.

همچنین با پیوند زدن می توان سرعت گلدهی کاکتوس را بالا برد. بیشتر کاکتوس ها بعد از 5 - 4 سال گل می دهند، اما اگر روی پایه مناسب پیوند زده شوند می توان سن گلدهی شان را خیلی پایین آورد به 3 تا 4 ماه هم رساند.

  • وسایل مورد نیاز برای پیوند
  • دستکش(ترجیحا ضخیم باشد) برای در امان ماندن از تیغ های کاکتوس
  • پنس یا یک انبر یا موچین برای درآوردن تیغ ها از دست
  • یک چاقوی تیز یا تیزبر (کاتر) برای برش زدن
  • کش لاستیکی مرغوب برای نگه داشتن پیوند
  • الکل برای ضدعفونی کردن چاقو

طریقه انجام عمل پیوند زدن کاکتوس:

1. ابتدا چاقو یا تیزبر را با الکل ضدعفونی کنید تا بیماری از کاکتوسی به کاکتوس دیگر منتقل نشود.

2. پایه ای را انتخاب کنید که سالم باشد تا بتواند پیوندی که قرار است انجام شود را تحمل نماید و قسمت انتهایی سر پایه را به صورت افقی برش بزنید . برای برش زدن چاقوی شما باید تیز باشد زیرا در صورت کند بودن چاقوی شما این بخش موقع برش کمی لهیده می شود و ممکن است پیوند، خوب نگیرد

3. لبه های کناری پایه را از بغل به صورت اریب برش بزنید . اکنون سطح مقطع پایه شبیه هشت وجهی می شود. لبه ها را باید بزنیم زیرا چند روز بعد سطح برش خشک و چروکیده می شود و پیوندک پس می زند.

4. برای برش پیوندک دوباره چاقو یا تیزبر را ضد عفونی کنید.

5. برای اینکه احتمال پیوند زدن بالا برود باید قطر پایه و پیوندک متناسب و همسان باشد تا آوندهایشان خوب با هم چفت شود . برای اینکه پیوندک پس نزد بهتر است ،پایه کمی بزرگ تر از پیوندک باشد، زیرا بعد از پیوند، پیوندک رشدش سریع تر است و پایه رشد جزئی دارد بنابراین باید پایه توانایی نگهداری آن را داشته باشد.

 

6. با پنس پیوندک را از روی کاکتوس هایی که بچه کرده اند ، بردارید و با چاقوی تیز یا تیزبر لایه نازکی از کف آن را ببرید و روی پایه قرار دهید. حلقه آوندی پایه و پیوندک را با هم میزان کنید و پیوندک را روی سطح پایه بلغزانید تا هوا بین محل پیوند نرود.

7. چند تا کش دور گلدان بیاندازید تا از بالای پیوندک رد شود و کل ارتفاع گلدان را در برگیرد و پیوندک را محکم نگه دارد . اگر کش دور گلدان محکم باشد ، پیوند هم خوب می گیرد.

8-برای گلدان های بزرگ از وزنه به جای کش استفاده کنید به صورتی که دو طرف نخ را وزنه ببندید و از روی پیوندک آویزان کنید.

9. کاکتوس را در جایی دور از نور(تاریک باشد) و دمای 20 تا 30 بگذارید و بعد از گذشت چند روز بعد از برقراری پیوند کاکتوس را به مکان دلخواه انتقال دهید

. اشتباهات رایج در پیوند کاکتوس :

یکی از علت های بد شکل شدن و زشت شدن کاکتوس ها بعد از پیوند، به این دلیل است که انتخاب غلط اندازه پایه و پیوندک است. باید قطر پایه و پیوندک متناسب و همسان باشد تا آوندهایشان خوب با هم جفت شود.

پایه کاکتوس رو کوتاه انتخاب نکنید زیرا هر چه سطح نور گیر کاکتوس بیشتر باشد فتوسنتز بیشتری می کند و در نتیجه رشد بهتری به پیوندک می دهد.

بعد از پیوند زدن کاکتوس چه کارهایی باید بکنیم؟

گلدان را آبیاری کنید زیرا پایه قوی است و نیاز آبی اش نسبت به پیوندک بیشتر است. در صورتی که پای گلدان خشک باشد پایه، آب پیوندک را به خود می کشد و آن را خشک می کند اما اگر گلدان آب کافی داشته باشد ، پایه برای آب سراغ پیوندک نمی رود.

موقع آبیاری، روی محل پیوند آب نریزد. برای آبیاری بهتر است گلدان را در یک ظرف آب بگذارید تا گلدان خوب سیراب شود.

پایه کاکتوس را از یک هفته قبل از پیوند آب ندهید زیرا راحت تر پیوند را جذب می کند و پیوند موفق تر خواهد بود.

زمانِ گرفتنِ پیوند کاکتوس

زمان گرفتن پیوند به نوع پایه کاکتوس بستگی دارد، اما کاکتوس ها طی یک هفته پیوند می گیرد . بعد از یک هفته کش را از روی کاکتوس بردارید زیرا اگر کش بیش از حد بماند به پیوندک فشار وارد شده و پیوندک را خراب می کند.

نکته مهم در مورد پیوند زدن کاکتوس:

اگر اولین بار است که پیوند می زنید پایه را از نوع ستونی یا عمودی (سرئوس) و پیوندک را از نوع گرد و توپی (اچینوپیس) انتخاب نمایید سپس بعد از یادگیری پیوند را روی گونه های دیگر هم امتحان کنید.

بهترین زمان برای پیوند زدن کاکتوس:

اواخر بهار و تابستان مناسب ترین زمان برای پیوند زدن کاکتوس ها است زیرا در این زمان ها شیره ی داخلی کاکتوس زیاد است و توانایی گرفتن پیوند را دارند

الان بهترین زمان برای پیوند زدن کاکتوس است از این فرصت طلایی بهترین استفاده را کنید تا پیوند های خوبی داشته باشید..

واژه های کلیدی :

پایه:همان کاکتوس گیرنده پیوند است که قسمت پایینی و ریشه دار گیاه است و وظیفه دارد بخش بالایی گیاه را تغذیه کند برای پایه بهتر است از کاکتوس های استوانه ای (خیاری یا ماری) و مخروطی استفاده کنید.

پیوندک:قسمت بالایی  است که روی پایه قرار می گیرد و عضو دهنده یا اهدا کننده پیوند به حساب می آید. پیوندک می تواند جوانه های جدید یا برش بخشی از گیاه مادری باشد.

حلقه آوندی:با برش کاکتوس در وسط آن یک حلقه دایره ای مشاهده می کنید که مثل قلب آن است. موقع پیوند قلب پایه و پیوندک باید با هم میزان شوند. در برخی کاکتوس ها حلقه آوندی به صورت دو خط موازی است.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه