fasliblog
فصلی بلاگ / علم و دانش / دانستنی ها /سفر به فضا با مشکلاتی باور نکردنی!!!

سفر به فضا با مشکلاتی باور نکردنی!!!

سفر به فضا با مشکلاتی باور نکردنی!!!

بدون شک زندگی در فضا با زندگی روی این کره خاکی بسیار متفاوت خواهد بود و بعضی از شرایطی که در کره زمین وجود داشته و بسیار ساده به نظر می رسند در فضا به شکلی دیگر بوده و در تصور نیز نخواهد گنجید.سفر به فضا

سفر به فضا همواره یکی از بزرگ ترین آرزوها و دغدغه های بشر بوده که بالاخره به حقیقت پیوست و در نیمه دوم قرن بیستم بالاخره انسان توانست سفر به فضا را تجربه نماید. وقتی که به ستاره ها خیره می شویم همه از خود می پرسیم، «اگر به فضا بروم چه اتفاقی برایم رخ خواهد داد؟ سفر به فضا چه تفاوتی با سفرهای زمینی دارد؟». تنها کسانی که می توانند جواب درست و کاملی به این سوال بدهند فضانوردانی هستند که به فضا رفته و برگشته اند.

سندروم فشار درون جمجمه ای اختلال بینایی یک نارسایی مربوط به بینایی است که بسیاری از فضانوردان پس از اقامت طولانی مدت در فضا به آن دچار شده اند. ناسا تاکنون تحقیقات وسیعی در مورد علل کاهش قدرت بینایی در سفر به فضا انجام داده است اما هنوز موفق نشده علت این نارسایی را دریابد. یکی از مهمترین مسایل و مشکلات مربوط به سفر به مریخ در اینده این است که تاکنون دلیل این نارسایی و روشی برای جلوگیری از آن کشف نشده است.

اگر تاکنون به افزایش قد فکر کرده اید باید بدانید که سفر به فضا می تواند دستکم به طور موقتی شما را به آرزویتان برساند. نبود نیروی جاذبه باعث می شود که ستون فقرات فضانوردان هنگام سفر به فضا و حضور در آن جا کمی کشیده شود. آزمایش های ویژه نشان داده که فضانوردانی که از فضا برگشته اند چندین سانت از زمان حضور در زمین بلندتر بوده اند.

به منظور آمادگی برای سفر به مریخ، محققان ناسا تحقیقات زیادی را در مورد تاثیر تشعشعات در صورت اقامت دراز مدت در فضا انجام داده اند. اتمسفر موجود در مریخ نسبت به اتمسفر زمین بسیار ضعیف تر است از این رو اتمسفر مریخ به خوبی اتمسفر زمین قادر به دفع کردن تشعشعات فضایی نیست. از این رو قبل از سفر به فضا و مریخ باید تمهیدات لازم در این مورد اتخاذ شوند.

 

اگر لباس مخصوص در فضای باز پاره شود چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر تابحال از خود پرسیده اید که در صورت ایجاد مشکلی در فضاپیماها، فضانوردان چگونه می توانند در فضای باز زنده بمانند پاسخ شما چنین خواهد بود:فضانورد در کمتر از 15 ثانیه بیهوش خواهد شد. پس از آن نیز خفگی رخ خواهد داد. قرار گرفتن به مدت 10 ثانیه در فضای باز باعث خواهد شد که خون شما به شکل حباب دربیاید و ریه های در کمتر از 30 ثانیه از کار خواهند افتاد. روی هم رفته در کمتر از یک دقیقه فرد خواهد مرد.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه