fasliblog
فصلی بلاگ / علم و دانش / تغذیه و سلامت /ویژگی های یک شعله زرد خوشمزه

ویژگی های یک شعله زرد خوشمزه

ویژگی های یک شعله زرد خوشمزه

ویژگی های یک شعله زرد خوشمزه
مواد لازم:
برنج، یک لیوان
شکر، سه لیوان
کره، ۵۰ گرم
زعفران
گلاب، یک سوم لیوان
خلال بادام، ۵۰ گرم
خب حالا برویم سراغ شله‌زرد:
1-برنج
برنج را از شب قبل بشویید و داخل آب بریزید و بگذارید خیس‌بخورد. یادتان باشد می‌خواهیم شله‌زرد درست کنیم و این یعنی وظیفه برنج شله شدن است. پس از خیساندن برنج نترسید و لازم هم نیست از مرغوب‌ترین و خوش‌قدترین برنج‌تان استفاده کنید.اصولابرای شعله زرد از برنج نیم دانه استفاده می کنند.
اما خب اگر فرصت نداشتید هم ایرادی ندارد، برنج را چند ساعت در آب‌گرم بریزید و بعد داخل مخلوط‌کن بریزید و یا با گوشت‌کوب‌برقی، قد برنج ‌ها را بشکنید و آماده کنید برای شله ‌شدن
حالا برنج را با آب بگذارید داخل دیگ روی شعله آرام آرام بپزد. معمولا برای هر لیوان برنج ۶-۷ لیوان آب لازم دارد و یکی دو ساعته هم می‌پزد اما از آنجا که این امر به نوع برنج بستگی دارد، مدام سرکشی کنید و مراقب باشید، اگر بیش‌ از حد وابرود هم کارتان خراب می‌شود. برنج باید شکوفا و نرم بشود.
2-زعفران
برای شله‌زرد بسته به سلیقه شخصی‌تان دوراه را می‌توانید انتخاب کنید. یکی اینکه زعفران را بسایید و دم بدهید و بعد استفاده کنید. و یا اینکه اگر دوست دارید رگه‌های زعفران در شله‌زردتان پیدا باشد، زعفران نساییده دم بدهید و استفاده کنید.اگر رگه های زعفران مشخص نباشد بهتر است
اما اگر گزینه اول را انتخاب می‌کنید پس بدانید و آگاه باشید که باید زعفران را در هاون بسایید تا کامل پودر شود و سپس داخل نصف لیوان آب‌جوش بریزید و درش را ببندید و اجازه دهید چند دقیقه دم بکشد،می توانید چند تکه یخ داخل زعفران بیاندازید و دیگری نیاز به اب جوش و دم کردن نیست. 
این کار باعث می‌شود یک شک به زعفران وارد شود و خوش‌رنگ تر بشود.
وقتی زعفران خوب دم‌کشید به برنج‌ها اضافه‌اش کنید
3-شکر
حتما مطمئن شوید برنج پیش از اضافه شدن شکر کاملا پخته شده است. قانونا باید شکر سه برابر برنج باشد در شله‌زرد اما شیرینی شله‌زرد خیلی سلیقه‌ای ست. کم کم شکر را اضافه کنید و شیرینی‌اش را بچشید و تا جایی که حس می‌کنید لازم است شکر بریزید و بگذارید برنج و شکر بپزد و غلیظ شود. 
4-گلاب
پس از اینکه برنج و شکر به اندازه کافی پخت و غلیظ شد گلاب را اضافه کنید.
5-کره
پس از ده دقیقه از اضافه کردن گلاب، کره را به مواد اضافه کنید
6-خلال بادام
حالا فقط ماند مرحله آخر و اضافه کردن خلال بادام. خلال ها را اضافه می‌کنید و زیر دیگ شعله پخش‌کن می‌گذارید و درش را می‌بندید تا برای ۲۰ دقیقه بماند و دم ‌بکشد.
البته اگر فر دارید می‌توانید در دیگ را ببندید و ۲۰ دقیقه بگذارید داخل فر دم بکشد.
نکته:
یک نفر باید مدام بالای سر دیگ باشد و هم بزند که ته نگیرد.
چندین مرحله باید بچشید شله‌زردتان را هم در مرحله پخت برنج، هم بعداز پخت با شکر برای چشیدن مقدار شیرینی و بعد از غلیظ شدن برای اطمینان از مقدار غلظت، بعد از اضافه کردن گلاب و کره هم بهتر است بچشید و مطمئن شوید همه چیز به اندازه کافی‌ست.
داخل گلاب می‌توانید چند دانه هل بیاندازید و بگذارید بماند، ترکیب عطر گلاب و هل در شله‌زرد عالیست.
این مرحله آخر باعث می‌شود بعد از چند روز هم شله‌زرد آب نیاندازد.
شله‌زردتان را با دارچین و خلال پسته تزئین کنید.
نوش جان و التماس دعا. 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه