fasliblog
فصلی بلاگ / علم و دانش / تغذیه و سلامت /گل مینا درمان کننده ای گیاهی برای میگرن

گل مینا درمان کننده ای گیاهی برای میگرن

گل مینا درمان کننده ای گیاهی برای میگرن


گل مینا درمان کننده ای گیاهی برای میگرن
بخش های هوایی گل مینا یا گاو چشم ارزش دارویی دارند.
گل مینا ، گیاه علفی، چند ساله می باشد. این گیاه به ارتفاع ۱۰ سانتی متر و عموما" در مزارع، دشت ها و نواحی بدون درخت نواحی جنگل های وسیع اروپا و آسیا مشاهده می گردد. پراکندگی آن حتی در دامنه های مرتفع کوهستان ها هم می باشد.
مشخصات گیاه این گونه است که دارای ساقه ای به شکل قائم، ساده یا منشعب می باشد. برگ های قاعده ی ساقه ی آن ساده و دارای کناره های دندانه دار با همواری های مشخص و بریدگی های نسبتا عمیق هستند.
این گیاه  تحمل سرما را داراست و توانایی رشد در چنین آب و هوایی را نیز دارد.
در کشور ما این گل در اکثر مناطق غربی به‌طور خودرو رشد می نماید و در شهرها نیز در فضای سبز و گلکاری‌ها، کاشته می‌گردد.گل مینا در شمال ایران نیز می روید.
 گل مینا دارای ساپونین، تانن، مالیک اسید، وینیک اسید، استیک اسید، اکسالیک اسید، اسانس، یک ماده رنگی زرد، لعاب فراوان  می باشد.(خواص گل مینا )
اگر برگهای این گیاه را له نمایید و بر روی زخم و التهاب پوستی قرار دهید موجب بهبود و از بین بردن درد آنها می گردد.
از مهم‌ترین خواص گل مینا می‌توان به معالجه بیماری‌های رحمی و قولنج ‌های عصبی، درمان ترشحات مهبلی و هیستری اشاره نمود. دمکرده گل مینا برای تصفیه خون و از بین بردن گرفتگی عضلات و دردهای موضعی بسیار موثر می باشد.
گل مینا جهت آرام کردن ناراحتی‌های سندروم قاعدگی و رفع ترشحات مهبلی موثر می باشد و خاصیت آرامبخشی را داراست.
گل مینا ادرارآورمی باشد و از این جهت به معالجه سنگ کلیه و دفع آب اضافی تجمع یافته در نسوج بدن یاری می رساند.
استفاده از دم کرده گل برای اطفال ضعیف و لاغر که رشد کافی ندارند کاربرد دارد.
برگ تازه این گیاه اگر در سالاد استفاده گردد، مخاط روده را به ملایمت تحریک نموده، اثر قاطع در از بین بردن یبوست های مقاوم نشان می دهد.
مصرف موضعی از کمپرس جوشانده گل مینا، جهت معالجه خون‌مردگی زیر پوست موثر می باشد. همچنین برای رهایی از گرفتگی عضلات و دردهای موضعی، مصرف کمپرس داغ جوشانده گل‌های مینا توصیه می‌ گردد.
خاصیت ضد تشنج، ضدعفونی کننده و درمان کننده اسهال از دیگرخواص گل مینا می باشد.
امروزه از دانه این گیاه، روغن گل مینا یا EPO آماده می گردد و در کشورهای اروپایی در داروخانه‌ها با نام کپسول اپو فروخته می شود. اپوکپسول حاوی ۲۵۰ میلی گرم و یا ۵۰۰ میلی گرم روغن گل مینا می باشد که دارای نوعی اسید چرب ضروری برای رشد و تکثیر سلول‌های بدن هستند.
خواص گل مینا برای میگرن
گل مینا (Leucanthemum) از آرام کننده ها و تسکین دهنده های گیاهی به حساب می آید و جهت تسکین سردردهای میگرنی و پیشگیری از حملات جدید میگرن، بسیار موثرمی باشد.
در واقع یکی از مهم‌ترین خواص گل مینا که ان را معروف کرده است مصرف آن برای تسکین سردرهای میگرنی و پیشگیری از بروز حملات جدید میگرن می باشد. مصرف دمکرده این گل، رگ‌های مغز را آرام نموده و انقباض را درمان می نماید.
تحقیقات پژوهشگران نشان داده است، ۱۶ هفته درمان با گل مینا، تعداد حملات میگرن را به کمتر از سه بار در ماه کم می کند.
طریقه مصرف گل مینا    
از گل مینا به شکل دمکرده و استفاده موضعی جوشانده آن مصرف می گردد برای تهیه دم کرده باید یک قاشق دسر خوری از گل و برگ های گیاه در یک فنجان آب (پس از جوشاندن ، به مدت 10 دقیقه دم نمایید) و استفاده 3 فنجان در روز در فاصله هر دو غذا می باشد.
   تنطور به میزان 20 قطره در کمی آب و 2 یا 3 دفعه در روز برای اشخاص بالغ است.    در استفاده خارج، جوشانده گل و برگ به صورت کمپرس می باشد.برای تهیه آن 60 قطره تنطور در یک لیوان آب نیم گرم به صورت کمپرس است.در واقع استفاده از کمپرس داغ جوشانده گل مینا  به طور موضعی مصرف می گردد.
    در داروخانه‌ها نیز، اشکال دارویی این گل به صورت پماد و کپسول موجود است
مضرات گل مینا
1-مصرف دمنوش گل مینا برای زنان باردار ممنوع می باشد، چون استفاده از آن، باعث بروز انقباض‌های رحمی می گردد.
2-گل مینا، می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد دردهای شکمی در کسانی که دچار زخم معده یا مشکلات مربوط به کیسه صفرا هستند، می گردد.
3-استفاده از گل مینا و فراورده‌های جانبی آن برای افرادی که سابقه حساسیت به گیاهانی مانند جعفری و بابونه دارند، باید با احتیاط انجام پذیرد
   4-در پایان باید تذکر داده شود که این گل، از گیاهان دارویی می باشد که در بسیاری از عمل های جراحی ایجاد تداخل می نماید و قبل از هرگونه عمل جراحی باید از استفاده آن خودداری گردد.
برای هر بار مصرف یک تا 2 تا گل مینا را در مقداری اب جوش ریخته و صبر کنید تا دم بکشید میتوانید با مقداری عسل یا نبات نوش جان کنید.

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه