fasliblog
فصلی بلاگ / فناوری / اخبار کوتاه /اپل اولین شرکت تریلیون دلاری دنیا نیست!!!!!!

اپل اولین شرکت تریلیون دلاری دنیا نیست!!!!!!

اپل اولین شرکت تریلیون دلاری دنیا نیست!!!!!!

روز گذشته بمب خبری دنیای فناوری جهان منفجر شد و عنوان اولین شرکتی که  به ارزش 1 تريليون دلار ارزش سهام  بازار دست یافت، به اپل رسید. اما به نظر می رسد این عنوان پیش از این به یک شرکت چینی رسیده بود.

 شرکت پتروچینا در سال 2007 پس از اولین موفقیت در بورس اوراق بهادار شانگهای در، 1 تریلیون دلار رکورد زد.
با این وجود، از آنجا که قیمت نفت سقوط کرد و بحران مالی جهانی آغاز شد، همه اینها مثل یک رویای خوش به پایان رسید و دوران سلطنت پتروچینا به سرعت نابود شد.

 ارزش بازار پترو چینا تا پایان سال 2008 به کمتر از 260 میلیارد دلار رسید، که بزرگترین نابودی سهامداران را در تاریخ جهان نشان می دهد.
درواقع پیش از این، که اپل روز گذشته رکورد عبور از مرز یک تریلیون دلاری را بشکند، این  پتروچینا غول نفت چینی بود که بیش از یک دهه قبل به نقطه عطف خود رسیده بود، اما دوران پس از این رکورد چندان رضایت بخش نبود. 

رکورد پتروچینا به واقع شگفت انگیز بود و قیمت سهام پتروچینا در شانگهای  60 بار بالاتر از  پیش بینی های تحلیل گراندر سال 2007 به ازای هر سهم، بود و حتی 18 برابر  بالاتر از متوسط ​​جهانی در آن زمان ارزیابی می شد. 

با این حال همه این شادی ها به سرعت پایان یافت و ارزش بازار پترو چینا تا پایان سال 2008 به کمتر از 260 میلیارد دلار رسید. هنگامی که پتروچینا اولین بار در سال 2007 وارد بازار شد، قیمت نفت خام برنت در یک نقطه معادل 140 دلار در هر بشکه بود. اما امروزاین قیمت بسیا متفاوت است. 

پتروچینا از فرصت های سال 2008 نیز به خوبی استفاده نکرد و سهام این شرکت هنگ کنگی از ابتدای سال 2009 بیش از 20 درصد کاهش یافت.

اپل در روز پنج شنبه 2.9 درصد  رشد یافت و بالاترین قیمت را با قیمت 207.39 دلار به ازای هر سهم افزایش داد و در نهایت این میزان را به 1 تریلیون دلار افزایش داد و اولین شرکت تجاری ایالات متحده بود که رکورد مذکور را ثبت کرد. اکنون باید دید اپل برای فرار از بحرانی مشابه با پتروچینا چه خواهد کرد و آیا می تواند پادشاهی یک تریلیون دلاری خود را حفظ کند یا خیر. 

 

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه